Palto

Palto

8 Aralık Perşembe / 20.30

“Palto” oyunu 2014-2015 sezonundan beri Oyun İşleri tarafından sahnelenmektedir. 100. oyununu İstanbul – Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde oynayan oyun şimdiye kadar İstanbul dışında; Sivas, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Eskişehir, Bursa, Mersin, Ovacık ve Muğla turnelerine de çıkmıştır.

“Var olmak için bir metaya sahip olma isteğimiz hiç bitmeyecek hatta daha da artacak gibi. Oysa beni mutlu eden şey kendim olmalı! Göründüğüm gibi değil de, olduğum gibi olmam. Evimizde 20 tane tişörtümüz varken ertesi gün yeni bir tane tişörtle eve geliyorsak, bir sorun yok mu sizce de? – Var!”
Şükrü Veysel Alankaya

“Hepimiz Gogol’ün Paltosundan çıktık.”
Dostoyevski

“Kahkahayla Gözyaşı Arasındaki Sosyal Sınıf Çelişkisi ve Aşk” alt başlıklı oyun, Nikolay V. Gogol’ün “Palto” öyküsünden oyunlaştırılmıştır. Yaşadığı dönemin Rusya’sının soğuğunu, kötülüklerini, çarpıklıklarını, gülünç durumlarını sergileyen Gogol’ün, olanca özverisiyle edindiği paltosunu çaldıran küçük bir memurun (Akakiy Akakiyeviç’in) üzüntüden ölmesini anlatan “Palto”su…
“Bir Palto, biliyorum size delice gelecek ama hava o kadar soğuktu ki, soğuk ciğerimi bile donduruyordu… Raton, kaston, ayı, kedi, tilki, sonra hermin, bütün bu derileri insanlar kendi derilerinin üstüne koyuyorlar. Gerekli olmayan bir şeye sahip olmak. Çok güzel! Aferin! Ama ne güzeldir onlara dokunmak, okşamak, yumuşacık…”

Yazan: Nikolay Vasilyeviç GOGOL
Oyunlaştıran ve Oynayan: Şükrü Veysel Alankaya
Çeviri: Oyun İşleri
Müzik Düzenleme: Merve Akyıldız
Işık Tasarım: Uğur Çağlayan
Afiş Tasarım: Mehmet Dağlar
Ses ve Işık Kumanda: Aykut İspir
Asistan: Alkım Çelik
Organizasyon: Via Stage & Zeytindalı Yapım