Istırap Korosu

27 Ocak Cuma / 20.30

Istırap Korosu oyunu izleyici ile buluşuyor.

Bam, 2016 yılında kurulmuştur. 11 Kasım 2016’da Kadıköy Theatron Sahnesi’nde prömiyeri yapılan ilk oyunu “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde seyirciyle buluşmuş ve 130 gösterimin ardından sona ermiştir.

2016/2017 sezonunda Afife ve TEB tiyatro ödüllerinde yılın oyun metni seçilmiş, Sadri Alışık tiyatro ödüllerinde, Başak Kıvılcım Ertanoğlu yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülünü almıştır.

Ölüm yok şarkılar var
Ölüm yok rüyalar var

İstanbul’un seslerini, genç ve yaşlı kadınların içlerinden geçirdiklerini, oradan oraya savrulan gençlerin kırgın ve öfkeli hallerini sahneye taşıyan Murat Mahmutyazıcıoğlu, bu kez bir “apartman hikayesi” anlatıyor.

Kendi halinde, “huzurlu” bir aile apartmanından, başka deyişle “memleket insanları”ndan gelen sesler duyacağız bu kez. Topluluğun önceki yapımlarından aşina olduğumuz “bam” sesleri bir apartmanın katlarına yayılarak çalınacak kulağımıza. Dikkatli izleyicilerden kaçmayacak detaylarıyla, iki kişilik ancak çok sesli bir oyun Istırap Korosu. Dip dibe evlerinde, birbirlerine fersah fersah uzak yaşamlar süren komşuların içlerinden geçen ve dışlarına taşan bağırışlar; çarpan kapılar, titreyen pencereler, parçalanan kalpler, tepinen çocuklar…

Kadın, erkek, genç, yaşlı, evli, bekar, çocuk ve köpek, kısaca bütün karakterleri sırtlanan oyuncular, oyuna yayılan tüm ses ve efektleri üstleniyor. Karakterlerin kah kimselere sezdirmeden çektikleri, kah yeri göğü inleterek ilan ettikleri “ızdırapları”, oyunu açılıştan finale hareketli kılan ritmik bir akışın içine yerleşiyor.

BAMİstanbul, gücünü bir kez daha metinden ve oyuncuların performansından alarak, şehrin bir köşesine odaklanıp, çaktırmadan kocaman bir memleket hikayesi anlatıyor.

Yazan/Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu
Oynayanlar: Seda Türkmen, Deniz Karaoğlu
Yönetmen Yardımcıları: Sevda Deniz Karali, Özden Selim Karadana
Hareket Tasarımı: Gizem Bilgen
Dekor: Meltem Çakmak
Kostüm: Efe Soykaraman
Işık: Osman Onur Can
Afiş: Bıyıkof
Fotoğraflar/Tanıtım Filmi: Azize Desing Studio
Proje Asistanı: Cansel Erdoğan
Yapım Ortağı: Kadıköy Boa Sahne

Tek perde, Yaklaşık 65 dk.